01 червня 2022 року в Римі відбулась чергова Генеральна Асамблея міжнародної організації по правам виконавців – SCAPR. На зустрічі мала честь виступити представник УЛАСП Наталя Тесля. SCAPR відсторонив ВОИС від участі в спільноті та від доступу до міжнародних баз даних
Десь ми чули, що «мистецтво поза політикою». Так може бути? З самого початку людства, мистецтво відображає суспільне життя. Починаючи від на скельних малюнків, закінчуючи сучасними виступами артистів. Завжди творчість і мистецтво показували нам настрої суспільства, рух в тому чи іншому напрямку. І завжди мистецтво, як і політика, були частиною спільного, для всього людства, життя.
1-2 червня 2022 року, в Римі, відбулася Генеральна Асамблея міжнародної спільноти суміжних ОКУ -SCAPR, де УЛАСП є вже понад рік асоційованим членом. На генеральній Асамблеї мала честь виступити наш представник Наталя Тесля.
Що таке SCAPR? SCAPR – міжнародна Організація що об’єднує організації по суміжним правам. Членами SCAPR є 53 організації по колективному управлінню правами виконавців з 43 держав.
Головне завдання SCAPR — надати можливість організаціям, які захищають права виконавців у різних країнах світу, плідно співпрацювати, користуватися міжнародними базами даних, укладати двосторонні угоди, які зможуть гарантувати артистам, що їхні права однаково захищаються та дотримуються як на батьківщині, так і за кордоном.
А тепер повернемося до теми чи, хіба мистецтво поза політикою, або про, що говорила Наталя Тесля на асамблеї.
Обговорення ситуації в Україні, створення спеціального фонду для допомоги українським виконавцям а також ухвалення відповідального рішення щодо члену SCAPR з росії «ВОИС» (всероссийское общество интеллектуальной собственности), стало центральною темою першого дня асамблеї. Зокрема, на Генеральній асамблеї вирішувалося два питання:
1) внесення до Уставу змін які зроблять можливим виключення ВОИС з членів SCAPR;
2) голосування про продовження призупинення членства ВОИС (рішення про призупинення членства винесла рада SCAPR на початку війни, тепер його мали затвердити на зборах Генеральної Асамблеї).
24 лютого 2022 року – дата після якої для жодного українця кожна наступна дата не важлива, а важливі лише дні спротиву! Для українських митців, виробників фонограм, як і для всього цивілізованого світу, має бути чітко зрозуміло, що війна впливає на все, на все наше суспільне життя!
Промова Наталі складалася з двох частин. Перша – як війна вплинула на роботу УЛАСП, як в Україні працюють заклади громадського харчування, як працюють торгові центри, як працюють звичайні люди, які просто рухають українську економіку вперед, як живуть, воюють й продовжують займатися творчістю українські виконавці, та яких жахливих втрат зазнала Україна та творча спільнота, зокрема.
Друга частина стосувалася російського мистецтва. Хіба участь російських виконавців в пропаганді виправдання війни, звинуваченнях у війні європейських країн, країн НАТО, розпаленні ненависті до українців, системні порушення прав інтелектуальної власності з боку росії можна вважати «поза політикою»? Хіба росії є місце в міжнародних організаціях, в політиці, економіці і культурі? І заклик виключити ВОИС зі SCAPR!
Міжнародна спільнота одностайно висловила свою позицію щодо членства «ВОИС». Після схвалення поправок до Статуту організації Генеральна Асамблея затвердила пропозицію Ради SCAPR щодо збереження та продовження призупинення членства «ВОИС». Російська організація більше не має доступу до баз даних SCAPR – IPD та VRDB, й і відсторонена від участі в будь-якій діяльності спільноти. Одразу після оголошення результатів голосування, президент ради SCAPR попросив представника ВОИС вийти з зали й покинути конференцію.
Щиро вдячні SCAPR за тверду позицію й віримо, що так має бути в кожній міжнародній спільноті де агресора, просто виганяють, і обмежують від цивілізованого світу.
П.С. Радбез ООН, може тепер ваша черга, позбутися російського представника в ваших залах?